Menedżer artystyczny pomaga podopiecznemu
9, czyli twórcy
13, twórcy-artyście lub artyście
1 w zarządzaniu jego karierą i pośredniczy w kontaktach z otoczeniem. Podopiecznym może też być grupa / zespół artystów. Praca może być realizowana w różnych dziedzinach kultury i sztuki, takich jak np.: teatr, film, muzyka, plastyka, fotografia, literatura, choreografia, moda, taniec.
Opis pracy
Menedżer artystyczny zarządza zasobami ludzkimi, finansowymi, rzeczowymi i informacyjnymi. Główny cel to generowanie zysków artysty / zespołu oraz kształtowanie wizerunku sprzyjającego osiągnięciu celu w ścisłej i twórczej współpracy z podopiecznym.
Najważniejszym zadaniem menedżera artystycznego jest rozpoznanie potrzeb podopiecznego i zapewnienie mu komfortu pracy oraz zarządzanie jego karierą. Zarządzanie to polega na pomocy podopiecznemu w rozwoju zawodowym i osobistym poprzez motywowanie, planowanie, organizowanie, kierowanie, kontrolowanie i wspieranie w podejmowanie decyzji. Praca menedżera wymaga umiejętności strategicznego myślenia, negocjacji, rozwiązywania trudnych problemów i konfliktów oraz zarządzania ryzykiem
14.
Menedżer artystyczny pracuje przede wszystkim z ludźmi i dla ludzi. Współpracuje z różnymi grupami osób, które są zainteresowane twórczością podopiecznego, którego menedżer reprezentuje. Są to: klienci i odbiorcy sztuki, dziennikarze i przedstawiciele wszystkich rodzajów mediów, ale także współpracujący w realizacji celów artystycznych inni twórcy i artyści, np. członkowie zespołu muzycznego, fotografowie realizujący sesje zdjęciowe, współtwórcy dzieł audiowizualnych (dla aktora występującego w teatrze czy w filmie to np. reżyser, scenograf, choreograf, realizator dźwięku, operator kamery itp.). Poza tym agencje reklamowe, agencje i specjaliści Public Relations
11 oraz w zależności od dziedziny sztuki np. wytwórnie fonograficzne, wydawnictwa książkowe, galerie sztuki. Ważne są publiczne i prywatne instytucje kultury (teatry, domy kultury, firmy i korporacje prywatne itp.).
W ramach zawodu menedżer artystyczny istnieje wiele specjalizacji, np. personal manager
8, event manager
6, road manager
12, PR manager, product manager
10, booking manager
3.
W zawodzie tym ważna jest refleksja nad podejmowanymi działaniami względem podopiecznego (traktowanie jego rozwoju artystycznego całościowo, niezależnie od tego, w jakim momencie kariery podopiecznego menedżer go reprezentuje).
Sposoby wykonywania pracy
Menedżer artystyczny wykonuje pracę w relacji człowiek – człowiek. Jego praca polega na:
- wspieraniu artysty w sytuacjach biznesowych i osobistych oraz podejmowaniu decyzji,
- wzbudzaniu u podopiecznego motywacji do realizacji wyznaczonych celów i zadań,
- organizowaniu i kontrolowaniu logistyki,
- negocjowaniu i przygotowywaniu umów,
- planowaniu działań i ustalaniu harmonogramu pracy,
- kształtowaniu wizerunku i budowaniu marki artysty,
- czuwaniu nad całokształtu działań artysty,
- koordynowaniu przepływu informacji pomiędzy osobami zaangażowanymi we wspólne projekty,
- dbałości o dobre relacje z artystą / zespołem przy podejmowaniu ewentualnych mediacji i negocjacji dla dobra artysty/artystów.
WAŻNE:
Często relacje między menedżerem artystycznym a artystą wykraczają poza formalne i służbowe kontakty. Wspólne cele, spójna wizja rozwoju i utożsamianie się z koncepcją artystyczną podopiecznego ma niebagatelne znaczenie w osiąganiu sukcesów artysty, a co za tym idzie menedżera.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2, 3.3, 3.4 i 3.5. Kompetencje zawodowe.
Warunki pracy
Praca menedżera artystycznego może być wykonywana między innymi: we własnym mieszkaniu, biurze, środkach transportu publicznego (pociąg, tramwaj, autobus, metro) i prywatnego (samochód), pomieszczeniach przeznaczonych do spotkań, hotelach, salach koncertowych i teatralnych oraz ich zapleczach, na tzw. backstage’u
2. Część pracy może być wykonywana zdalnie, przy użyciu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych (telefon, e-mail, itd.).
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Menedżer artystyczny w działalności zawodowej wykorzystuje m.in.:
- telefony komórkowe i stacjonarne,
- komputery z typowym oprogramowaniem biurowym umożliwiającym przygotowanie ofert, prezentacji, gromadzenie i przechowywanie danych niezbędnych do planowania i przygotowywania pracy,
- oprogramowanie do przeglądania zasobów internetu, wysyłania i odbierania poczty elektronicznej,
- komunikatory umożliwiające komunikację online,
- prasę specjalistyczną, którą prenumeruje i czyta,
- drukarki, skanery i inne urządzenia biurowe,
- samochód.
Organizacja pracy
Menedżer artystyczny musi być dyspozycyjny 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – również 365 dni w roku, wliczając dni ustawowo wolne od pracy, święta, wakacje, imprezy okolicznościowe.
Menedżer artystyczny wykonuje pracę indywidualnie, co wymaga dobrej samoorganizacji i dyscypliny.
Codzienne działania to: planowanie, organizowanie, kierowanie, kontrolowanie i podejmowanie decyzji oraz stały kontakt z podopiecznym, kontakt i spotkania z potencjalnymi klientami. Ważne jest, by mieć na uwadze i dostosować odpowiedni do sytuacji, często reprezentacyjny, elegancki ubiór.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
W zawodzie menedżer artystyczny największym zagrożeniem jest stałe i duże obciążenie stresem i związane z tym m.in. ryzyko chorób serca, nadciśnienie tętnicze.
Dodatkowo negatywny wpływ na pracownika mają czynniki zewnętrzne, takie jak hałas, często ostre światło, praca w niekomfortowych warunkach pogodowych. Niebezpieczeństwo może się wiązać z koniecznością przemieszczania się pod presją czasu, która generuje wypadki komunikacyjne.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód menedżer artystyczny ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- ogólna wydolność fizyczna,
- sprawność narządu słuchu,
- sprawność narządu wzroku,
- sprawność narządu mowy,
- sprawność narządów równowagi;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- spostrzegawczość,
- zmysł równowagi,
- ostrość słuchu,
- ostrość wzroku;
w kategorii sprawności i zdolności
- uzdolnienia kierownicze i organizacyjne,
- zdolność formułowania i prezentowania opinii,
- zdolność rozwiązywania konfliktów,
- podzielność uwagi,
- wyobraźnia i myślenie twórcze,
- dobra pamięć,
- przywództwo,
- łatwość wypowiadania się w mowie i w piśmie,
- łatwość przerzucania się z jednej czynności do drugiej,
- zdolność analizowania sytuacji i podejmowania ryzyka,
- zdolność rozwiązywania problemów podopiecznego,
- zdolność rozgraniczania pracy zawodowej od życia prywatnego,
- predyspozycje do postępowania z ludźmi;
w kategorii cech osobowościowych
- komunikatywność,
- samodzielność,
- wysoka kultura osobista,
- empatia,
- odpowiedzialność za innych,
- dyspozycyjność,
- asertywność i motywowanie,
- odporność emocjonalna,
- radzenie sobie ze stresem,
- serdeczność,
- samokontrola,
- zainteresowania artystyczne.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.6. Kompetencje społeczne; 3.7. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Praca w zawodzie menedżer artystyczny pod względem wydatku energetycznego należy do prac lekkich. Występuje w niej jednak znaczące obciążenie umysłowe związane np. z analizowaniem, rozwiązywaniami problemów i podejmowaniem decyzji.
Zawód menedżer artystyczny związany jest z komunikacją międzyludzką oraz z częstym przemieszczaniem się, dlatego ważna jest ogólna sprawność fizyczna i zdolność nawiązywania kontaktu, relacji z drugim człowiekiem.
Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu są m.in.: wady wzroku i słuchu nie poddające się korekcji, wady wymowy utrudniające porozumiewanie się. Funkcjonowanie w warunkach ciągłego stresu, pod presją czasu utrudnia pracę osobom z chorobami układu krążenia i układu nerwowego. Przeciwskazaniem do wykonywania zawodu mogą być niektóre choroby psychiczne, które mogą być przeszkodą do wykonywania pracy zgodnie z oczekiwaniami podopiecznego i klientów.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
Do podjęcia pracy w zawodzie menedżer artystyczny nie ma określonego niezbędnego wykształcenia, choć wskazane jest minimum wykształcenie średnie ze względu na konieczność prowadzenia dokumentacji i komunikacji na wysokim poziomie profesjonalizmu.
Przez pracodawców preferowane jest doświadczenie z kręgu artystycznego oraz wykształcenie wyższe I i/lub II stopnia na kierunkach związanych z kulturą i sztuką (np. kulturoznawstwo, projektowanie kultury) oraz menedżerstwem (zarządzanie kulturą i mediami).
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
Nie występują specyficzne wymagania w zakresie tytułów zawodowych, kwalifikacji i uprawnień dla kandydata do pracy w zawodzie menedżer artystyczny. Przydatne są kwalifikacje związane z zarządzaniem czy wiedza na temat dziedziny sztuki, w której działa podopieczny, z którym współpracuje menedżer artystyczny.
Pomocnym przy zatrudnieniu w zawodzie menedżer artystyczny jest dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia, ewentualnie podyplomowych np. na kierunku kulturoznawstwo, projektowanie kultury, zarządzanie kulturą i mediami.
Ponadto dodatkowym atutem są:
- dobra orientacja w bieżącej sytuacji branży kulturalnej,
- zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające znajomość języków, w szczególności języka angielskiego na poziomie minimum B2, umiejętność obsługi komputera,
- prawo jazdy kat. B.
Przydatne są także kompetencje z zakresu:
- zarządzania zasobami własności intelektualnej,
- znajomości prawa autorskiego,
- wiedzy psychologicznej,
- zasad funkcjonowania mediów oraz narzędzi służących rozwijaniu kompetencji kluczowych dla podopiecznego,
- orientowanie się w podstawowych aktach prawnych różnych gałęzi prawa (cywilnego, administracyjnego, finansowego), regulujących działalność artystyczną,
- umiejętność sporządzania i zawierania umów zgodnie z obowiązującym prawem.
WAŻNE:
W zawodzie menedżer artystyczny najważniejszym atutem jest nie wykształcenie, ale doświadczenie i umiejętności.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
W zawodzie menedżer artystyczny nie istnieje tradycyjna ścieżka awansu zawodowego. Rozwój zawodowy opiera się w głównej mierze na zdobywaniu doświadczenia zawodowego oraz na podnoszeniu i poszerzaniu kwalifikacji zawodowych, kompetencji.
Menedżer artystyczny może rozwijać własną działalność gospodarczą i stać się szefem grupy menedżerów. Po ich zatrudnieniu pełni funkcje kierownicze (planowanie i nadzór nad podwładnymi).
W ramach rozwoju zawodowego może zdecydować się na wąską specjalizację w zawodzie, np.: event manager, booking manager, product manager w firmie fonograficznej.
W firmach organizujących eventy
5 istnieje hierarchiczna struktura pracowników umożliwiająca awans zawodowy w tradycyjnym rozumieniu, czyli podział stanowisk na junior i senior event-menedżer.
Swoistym awansem dla menedżera artystycznego może stać się awans (wzrost popularności) artysty znajdującego się pod jego opieką, co zwiększa prestiż i dochody ich obu.
Możliwości potwierdzania kompetencji
Obecnie (2018 r.) w zawodzie menedżer artystyczny nie ma możliwości potwierdzania kompetencji zawodowych w edukacji formalnej oraz pozaformalnej.
Uczelnie wyższe potwierdzają uzyskanie tytułu licencjata lub magistra kończącego proces kształcenia na kierunku np. kulturoznawstwo, projektowanie kultury lub zarządzanie kulturą i mediami.
Menedżer artystyczny może rozwijać i doskonalić swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach z branży menadżerskiej, np. menedżer zarządzania zasobami ludzkimi.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie menedżer artystyczny może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodach pokrewnych:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów)
|
333201
|
Menedżer klubu muzycznego
|
343908
|